Wykrywacz kamer WK-8 służy do wykrywania obiektywów kamer przodowych i bez przewodowych. Wykrywacz generuje strumień światła o kolorze czerwonym. Jeżeli ten strumień natrafi na obiektyw kamery zobaczymy w okularze wykrywacza charakterystyczny mrugający czerwony punkt.

Wykrywacz WK-8

 

wykrywacz kamer WK-8

Wykrywacz kamer WK-8 służy do wykrywania obiektywów kamer przodowych i bez przewodowych. Wykrywacz generuje strumień światła o kolorze czerwonym. Jeżeli ten strumień natrafi na obiektyw kamery zobaczymy w okularze wykrywacza charakterystyczny mrugający czerwony punkt.  Wykrywacz zasilany jest baterią 9 V. Parametry obiektywu wykrywacza to 2,5 x 7,5 mm. Wykrywacz działa skutecznie w promieniu ok. 15 m. Wykrywacz WK-8 nie jest w stanie wykryć kamer umieszczonych za lustrami weneckimi stosowanymi np. w pomieszczeniach przeznaczonych do przesłuchań. Istnienie jakich kolwiek luster w badanym pomieszczeniu wymusza bezpośrednie sprawdzenie czy za nimi nie są umieszczone poszukiwane kamery. Głównymi zaletami wykrywacza kamer WK-8 to silny strumień światła czerwonego oraz doskonały obiektyw. Cechy te pozwalają na skuteczne wykrywanie kamer z dużych odległości. WK-8 jest produkowany na terenie UE w odróżnieniu od całej gamy tzw. "laserowych wykrywaczy kamer" sprowadzanych z Chińskiej Republiki Ludowej. Oczywiście gadżety te nie mają nic wspólnego z laserem. Stosowanie tej nazwy obliczone jest na efekt marketingowy.

Zasada działania wykrywacza kamer.

wykrywacz kamer WK8

Strumień czerwonego światła generowanego przez wykrywacz pada na soczewkę obiektywu poszukiwanej kamery. Zewnętrzna sfera soczewki stanowi także zwierciadło wypukłe. Po odbiciu się od zewnętrznej sfery soczewki promienie świetlne ulegają rozproszeniu jak widać na schemacie umieszczonym obok.

 

 

 

 

 

 

 

wykrywacz kamer WK8

Następnie strumień świetlny natrafia na wewnętrzną sferą soczewki, która stanowi zwierciadło wklęsłe. Po odbiciu od wewnętrznej sfery soczewki promienie świetlne ulegają zogniskowaniu w punkcie F. Punkt zogniskowania promieni świetlnych F jest widziany w trakcie przeprowadzanych badań. Stanowi on powód do szczegółowych oględzin tego miejsca ponieważ może być dowodem na istnienie poszukiwanej kamery. Oczywiście 99,99 % strumienia świetlnego przechodzi przez soczewkę obiektywu i trafia na matrycę przetwornika opto - elektrycznego  samej kamery. 

W przypadku gdy kamera jest umieszczona za szyba należy pamiętać o tym że szyba jest traktowana w optyce jako płytka równoległościenna. Promień świetlny padający pod pewnym kątem na płytkę równoległościenną ulega równoległemu przesunięciu. W naszym wypadku oznacza to że kąt widzenia  mrugającego punktu F (opisanego powyżej) będzie mniejszy. Ale jeżeli poruszając się w trakcie obserwacji doprowadzimy do  prostopadłej emisji naszej wiązki światła efekt ten przestanie istnieć ponieważ przesuniecie równoległe generowanego strumienia będzie zbliżało się do wartości zerowej.

 

 

 

 

Wykrywacz kamer WK-8
SKU Wykrywacz_kamer_WK-8
100.00 zł